Oppfordrer til samemanntallsregistrering



Hamarøys ordfører Rolf Steffensen er en av elleve ordførere i nordre Nordland og det sørlige Troms, som oppfordrer alle som kan til snarest å skrive seg inn i Sametingets valgmantall for 2013-valget. Fristen for registrering er allerede 30. juni 2011.

  
ordfører i Hamarøy, Rolf SteffensenSammen med Sametingsrepresentanter i valgkrets 5, som kalles Vesthavet valgkrets, støtter ordførerne i Hamarøy, Bodø, Tysfjord, Ballangen, Narvik, Sortland, Skånland, Gratangen, Lavangen, Salangen og Evenes denne oppfordringen, som går til alle som tilfredsstiller kravene for registrering i samemanntallet.
 
Vesthavet valgkrets går fra Meløy i sør til Salangen i nord, inkludert Vesterålen og Lofoten.
 
Kan miste mandat
De elleve ordførerne og dagens fem Sametingsrepresentanter fra kretsen, viser blant annet til faren for at Vesthavet valgkrets kan komme til å krympe fra fem til fire mandater, dersom det registrerte velgergrunnlaget blir for lavt.
 
Neste valg til Sametinget avholdes sammen med Stortingsvalget høsten 2013, men registeringen pågår allerede nå.
- Sametinget er et viktig talerør for den samiske befolkningens interesser, og dermed en viktig del av demokratiet i Norge, heter det bl.a. i ordføreroppropet. Ved å stå i Sametingets valgmanntall kan du stemme ved Sametingsvalget. Da er du med på å bestemme hvem som skal velges inn i Sametinget, og slik påvirke Sametingets politikk, påpekes det.
  
Fristen for å skrive seg inn i valgmanntallet for valget i 2013 er allerede nå ved månedsskiftet juni/ juli 2011. Registrer deg innen 30. juni, og vær med på å påvirke mandatfordelingen i din valgkrets, heter det i oppfordringen. Skjema får du hos kommunen du bor i, eller hos Sametinget, www.samediggi.no



Sist oppdatert av Sverre T Olsen den 24.jun.2011



Need help with chat?



Bakgrunn bunn
Gaupa
Eventyrlandet