Viktig informasjon om fugleinfluensa

Det er blitt påvist fugleinfluensa på ville fugler i Nordland. Selv om det for øyeblikket ikke er rapportert noen tilfeller av fugleinfluensa i Hamarøy kommune, er det en mulighet for at smittede fugler fra nærliggende områder kan spre seg til Hamarøy kommune. Av den grunn er det av stor betydning å være oppmerksom på eventuelle syke eller døde fugler.

Fugleinfluensa er en alvorlig dyresykdom som kan påvirke både tamfugler og ville fugler. Det er viktig å være oppmerksom på symptomer og mulige utbrudd for å begrense spredningen av sykdommen. Mattilsynet har en omfattende nettside dedikert til informasjon om fugleinfluensa, inkludert spørsmål og svar. Les mer på Mattilsynet sin side. Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.

Det er få kjente tilfeller av smitte til mennesker. Folkehelseinstituttet vurderer smitterisiko til mennesker som svært lav (fhi.no). Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu. Selv om Folkehelseinstituttet har estimert sannsynligheten som svært liten for at fugleinfluensaen smitter fra dyr til mennesker, er det viktig at man bruker smittebeskyttelse.

Dersom du har oppdaget døde eller syke fugler og andre dyr, og du mistenker fugleinfluensa, vennligst gi beskjed til Mattilsynet.

 Meld fra ved å sende e-post til innmelding.fugleinfluensa@mattilsynet.no om disse artene:

  • andefugler (ender, gjess og svaner)
  • havsuler
  • måkefugler
  • vadere
  • rovfugler (spesielt ørn og musvåk)
  • åtseletere (kråkefugler)
  • småfugl (kun ved mange døde fugler på et lite område)
  • rovdyr (primært observasjon av syke eksemplarer av rødrev, fjellrev, arter i mårdyrfamilien, gaupe, se symptomer under)
  • sjøpattedyr (ønsker primært melding om observasjon av syke eksemplarer av steinkobbe og havert, se symptomer under)

Inkluder informasjon om

  • kommune, postnummer, adresse og helst også kartreferanse (som du kan finne i kartfunksjonen på mobiltelefonen din)
  • hvilken art det gjelder
  • hvor mange fugler det gjelder

Sist oppdatert

Fant du det du var på jakt etter?
Fant du det du var på jakt etter?